• Relacja – Babia Góra – wschód słońca – 05.09.2021r.


  W tym roku udało się już w ramach działalności Klubu Sportowo-Turystycznego „DIABLAK” zdobyć Króla Tatr (Gerlach 2655m n.p.m.) natomiast 5 września przyszła kolej na Królową Beskidów – Babią Górę (1725m n.p.m.). Wycieczka ta zorganizowana dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego i nie tylko rozpoczęła się od bardzo wczesnego wyjazdu, bo o godzinie 1 w nocy. Wszystko to dlatego, że oprócz zdobycia najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego zaplanowane było również podziwianie wschodu słońca właśnie z Babiej Góry. Trasa wycieczki przedstawiała się w następujący sposób: Przełęcz Lipnicka – Sokolica – Babia Góra (Diablak) – Przełęcz Brona – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Fickowe Rozstaje – Ścieżka do Grubej Jodły – Pod Baranim Groniem – Zawoja. Część trasy pokonana została oczywiście w nocy a na szczyt grupa dotarła na kilkanaście minut przed rozpoczęciem się „słonecznego spektaklu”. Po zejściu do schroniska na Markowych Szczawinach turyści mieli odpowiednio dużo czasu na posilenie się i odpoczynek przed dalszą wędrówką w stronę „Grubej Jodły”. Po zapoznaniu się z historią najstarszej na terenie Polski Jodły, której wiek w chwili jej śmierci szacowano na  ponad 600 lat a wysokość na około 55-65m turyści udali się w końcowy odcinek wędrówki po Babiogórskim Parku Narodowym, by ostatecznie zakończyć ją w Zawoi Widły.  W czasie całej wędrówki turystom towarzyszyła bardzo sprzyjająca bezwietrzna pogoda, w nocy gwiaździsta a w dzień słoneczna, co dodatkowo niwelowało odczuwane skutki nieprzespanej nocy. Wycieczka odbyła się zgodnie z otrzymanymi wytycznymi i w pełnym reżimie sanitarnym. W trakcie wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z historią terenu, najbliższymi panoramami, topografią oraz walorami turystycznymi Beskidu Żywieckiego i Babiogórskiego Parku Narodowego. Po pokonaniu 15 km trasy zadowolona grupa turystów, wczesnym popołudniem bezpiecznie wróciła do Pszczyny. Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za zachowanie reżimu sanitarnego i zastosowanie się do wprowadzonych w tym zakresie zasad – DZIĘKUJEMY!!!

  Również w trakcie tej wycieczki uczestnicy wsparli zbiórkę pieniężną dla chorego na SMA Filipka Cholewy – BARDZO DZIĘKUJEMY!!! Więcej na temat Filipka można przeczytać tutaj: https://www.siepomaga.pl/en/filip-sma

  Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK”. Szczególnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy szkolne koła turystyczne – prosimy o kontakt, bo „wspólnie możemy więcej”. Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.

  Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania naszymi wycieczkami i imprezami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Wszystkie realizowane wycieczki odbywają się zgodnie z przepisami i wytycznymi związanymi z sytuacją SARS-CoV-2.

  Zapraszamy również do współpracy osoby mające pomysł na rozwijanie działalności KST „DIABLAK” poprzez wprowadzanie nowych elementów związanych z turystyką, rekreacją, sportem, kulturą – wystarczy zadzwonić lub napisać 🙂

  Data Trasa Nr wycieczki
  według GOT
  Punktów
  wg.reg.GOT
  05.09.2021 Przełęcz Krowiarki – Sokolica
  Sokolica – Babia Góra
  BZ 02 7
  7
  05.07.2021 Babia Góra – Przełęcz Brona
  Przełęcz Brona – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
  BZ 02 2
  1
  05.07.2021 Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Czatoża
  Czatoża – Zawoja, Małe Widełki
  BZ 02 7
  1
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   

  POWRÓT
  Skip to content