• Relacja – Rodzinnie w Tatrach DIABLAKiem – 11.09.2021r.


  11 września 2021r. odbyła się wycieczka turystyczna zorganizowana przez Klub Sportowo-Turystyczny „DIABLAK”. W tej wycieczce udział wzięły przede wszystkim rodziny z dziećmi a także indywidualni turyści. Głównym celem wycieczki było poznanie historii, tradycji oraz elementów kultury rejonu Tatr i Podhala, ze szczególnym uwzględnieniem pasterstwa. Zaplanowany cel został zrealizowany, uczestnicy dowiedzieli się, m.in. co to kierdel, koszar, watra, redyk, oscypek, gołka, redykołki a także przedstawione zostały inne elementy związane z tradycjami i kulturą regionu. Słoneczna pogoda przez cały dzień bardzo sprzyjała turystom, dzięki czemu całkowicie udało się zrealizować zaplanowaną ciekawą trasę, prowadzącą m.in. przez polany, gdzie był lub jest prowadzony wypas owiec. Trasa prowadziła z Wierchu Poroniec przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję (1489m n.p.m.)  i dalej przez Rówień Waksmundzką na Psią Trawke i ostatecznie zakończyła się w Brzezinach. Uczestnicy oprócz poznawania historii i tradycji rejonu, mieli również możliwość nacieszyć się słońcem w czasie dłuższych odpoczynków na Rusinowej Polanie i na Waksmundzkiej Polanie. Całość trasy liczyła 11 km i 452m sumy przewyższeń, czyli odpowiednio dla młodych adresatów tej wycieczki. Wędrówka prowadzona była przez przewodnika tatrzańskiego Pana Michała, który z jednej strony dbał o bezpieczeństwo turystów a z drugiej przekazywał cenne informacje krajoznawcze, historyczne, kulturowe oraz geograficzne – DZIĘKUJEMY!!! Wycieczka odbyła się zgodnie z otrzymanymi wytycznymi i w pełnym reżimie sanitarnym. W trakcie wycieczki uczestnicy zostali również zapoznani z historią terenu, najbliższymi panoramami, topografią oraz walorami turystycznymi Tatr. Po pokonaniu trasy w sprzyjających warunkach pogodowych zadowolona grupa turystów, wieczorem bezpiecznie wróciła do Pszczyny. Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za zachowanie reżimu sanitarnego i zastosowanie się do wprowadzonych w tym zakresie zasad – DZIĘKUJEMY!!!

  Również podczas tego wyjazdu uczestnicy chętnie wsparli pieniężnie zbiórkę na najdroższy lek świata dla Filipka Cholewy!!! DZIĘKUJEMY BARDZO!!! Więcej informacji dotyczących Filipka można znaleźć tutaj: https://www.siepomaga.pl/en/filip-sma

  Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK”. Szczególnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy szkolne koła turystyczne – prosimy o kontakt, bo „wspólnie możemy więcej”. Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.

  Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania naszymi wycieczkami i imprezami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Wszystkie realizowane wycieczki odbywają się zgodnie z przepisami i wytycznymi związanymi z sytuacją SARS-CoV-2.

  Zapraszamy na najbliższe wycieczki/wyjazdy:

  19.09.2021r. – wycieczka w Gorce – Turbacz

  02.10.2021r. – wycieczka w Tatry – Świnica

  16.10.2021r. – wycieczka w Pieniny – Trzy Korony

  22.10.2021r. – zajęcia na ściance wspinaczkowej w Bielsku – Białej,

  13.11.2021r. – wyjazd na Termy Chochołowskie

  Zapraszamy również do współpracy osoby mające pomysł na rozwijanie działalności KST „DIABLAK” poprzez wprowadzanie nowych elementów związanych z turystyką, rekreacją, sportem, kulturą – wystarczy zadzwonić lub napisać 🙂

  Data Trasa Nr wycieczki
  według GOT
  Punktów
  wg.reg.GOT
  11.09.2021 Wierch Poroniec – Rusinowa Polana
  Rusinowa Polana – Gęsia Szyja
  T 01 6
  4
  11.09.2021 Gęsia Szyja – Rówień Waksmundzka
  Rówień Waksmundzka – Psia Trawka
  T 01 1
  3
  11.09.2021 Psia Trawka – Brzeziny
   
  T 01 3
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   
     
   

  POWRÓT
  Skip to content