• Szlak z Zawoi na Babią Górę (artykuł sponsorowany)


  Jeśli planujesz pieszą wędrówkę na Babią Górę, do wyboru jest kilka opcji dotarcia na szczyt. Najpopularniejszym jest szlak na Babią Górę z Zawoi, tutaj można zdecydować się na trasę tam i z powrotem lub zrobić pętlę, zahaczając przy okazji o inne szczyty w pobliżu. Różnorodność krajobrazu sprawia, że wędrówka prowadzi od zielonych dolin do skalistych ścieżek i stromych zboczy. Z mnóstwem dzikiej przyrody, kwiatów i górskich widoków. Babia Góra nazywana jest także Królową Beskidów lub Diablakiem – często potrafi też pokazać swoje bardziej niebezpieczne oblicze.

  Szlak na Babią Górę z Zawoi – Perć Akademików

  Majestatyczna Babia Góra położona jest w południowej części Polski, w sercu Beskidu Żywieckiego. Prowadzi na nią jeden z najbardziej spektakularnych i wymagających szlaków w kraju, zakończony piękną i rozległą panoramą rozciągającą się ze szczytu. Mowa oczywiście o szlaku z Zawoi na Babią Górę prowadzącym przez Perć Akademików. Jest on dość strony, trafimy tu na półkę skalną z łańcuchami i metalowe klamry umocowane na pionowej skalnej ścianie. Jest to pewnego rodzaju beskidzki ewenement, sztuczne ułatwienia spotkać można bowiem głównie w Tatrach, a nie w Beskidach, kojarzonych zazwyczaj z łagodnymi, leśnymi ścieżkami. Tytuł Królowa Beskidów zobowiązuje jednak do proponowania nie lada atrakcji! Szlak na Babią Górę z Zawoi, przez Perć Akademików oznaczony jest żółtymi znakami, jest także jednokierunkowy, a w zimie zamknięty. Podczas planowania wędrówki warto wziąć te informacje pod uwagę. Czas przejścia odcinka pomiędzy Schroniskiem na Markowych Szczawinach a Babią Górą przez Perć Akademików wynosi nieco ponad 1,5 h i ma długość ok. 2,5 km.

  Łagodniejsza wersja szlaku na Babią Górę z Zawoi

  Osoby niekoniecznie chcące wspinać się po klamrach i lubiące wędrowanie skalnymi półkami wybierają łagodniejszą wersję szlaku na Babią Górę z Zawoi, od schroniska na Markowych Szczawinach oznakowaną kolorem czerwonym. Fragment szlaku stanowi część Głównego Szlaku Beskidzkiego przebiegającego od Ustronia do Wołosatego w Bieszczadach. Szlak jest znacznie bardziej spokojny, dlatego często można na nim spotkać rodziny z dziećmi. Przy Przełęczy Brona krzyżuje się kilka innych szlaków, równocześnie z zielonym i niebieskim można dojść na szczyt lub powędrować w zupełnie innym kierunku. Szlak na Babią Górę z Zawoi, od schroniska na Markowych Szczawinach przez Przełęcz Brona ma długość 3 km, a jego przejście zajmuje ok. 1,5 h. Zarówno czas, jak i kilometraż są zatem zbliżone do opcji prowadzącej przez Perć Akademików, a stopień trudności jest znacznie mniejszy.

  Dzięki szlakom dostosowanym do różnych poziomów umiejętności i kondycji, Babia Góra dostępna jest dla każdego amatora turystyki. Wielu wędrowców wybiera szlak na Babią Górę z Zawoi, który oferuje najwięcej wrażeń i jest również łatwo dostępny: do Zawoi łatwo jest dojechać, także i komunikacją publiczną, np. z Krakowa. Przy planowaniu wycieczki warto też wziąć pod uwagę specyfikę Zawoi – jest ona dość długa i nie ze wszystkich miejsc uda się zrobić pętlę, bez nadrabiania kilometrów nieprzyjemnym asfaltem.

  POWRÓT
  Skip to content