• Relacja z wycieczki wysokogórskiej na Gerlach – 22.07.2023r.


  Działalność Klubu Sportowo-Turystycznego „DIABLAK” to przede wszystkim organizacja wycieczek turystycznych w Beskidy, Gorce, Pieniny, Tatry, organizacja wycieczek krajoznawczych a także prowadzenie zajęć na ściance wspinaczkowej. W 2021 roku nasza działalność została rozszerzona o wycieczki wysokogórskie. Są to wycieczki wymagające od uczestników bardzo dobrego stanu zdrowia, kondycji, obycia z wysokością, przestrzenią a także przydatne są podstawowe umiejętności wspinaczkowe.

  22 lipca 2023 po raz trzeci kolejni turyści stanęli przed szansą  zdobycia najwyższego szczytu Karpat. Leżący w Tatrach Słowackich Gerlachovský štít (2655m n.p.m.) stał się celem dla 23 osobowej grupy turystów – mieszkańców powiatu pszczyńskiego i innych części naszego kraju. Aby w jeden dzień zdobyć ten szczyt grupa wyjechała z Pszczyny już w piętek o godz. 23:00. Po dotarciu do Tatrianskiej Polianky, zorganizowanym przewozem przed godz. 4 dotarła do leżącego na wysokości około 1665m n.p.m. Śląskiego Domu. Jest to hotel górski usytuowany nad  Wielickim Stawem w Dolinie Wielickiej. Uczestnicy wycieczki podzieleni zostali na 8 zespołów i pod opieką przewodników IVBV (przewodnicy wysokogórscy, prowadzący m.in. po trasach nieszlakowanych) rozpoczęli wędrówkę na Gerlach. Początkowa trasa dojścia nie stwarza żadnych trudności technicznych, natomiast po dotarciu do miejsca, gdzie rozpoczyna się teren już wspinaczkowy, zwany Wielicką Próbą koniecznym stało się założenie uprzęży, kasków a każdy zespół związał się liną i rozpoczęła się wspinaczkę na szczyt. Wielicka Próba jest drogą wspinaczkową łatwą, po jej przejściu wspinaczka prowadzi już półeczkami, aż do przejścia na stronę Doliny Batyżowieckiej. Kolejny etap to przetrawersowanie Małego i Pośredniego Gerlacha i ostatecznie dotarcie na zwieńczony małym krzyżem z zielonym „oczkiem” Gerlachovský štít. Naszym zespołom osiągnięcie szczytu udaje się po około 3,5 godzinach. Po odpoczynku, posileniu się i obowiązkowej sesji fotograficznej grupy rozpoczynają zejście prowadzące Batyżowieckim Żlebem przez Batyżowiecką Próbę nad Batyżowiecki Staw. W początkowej części zejścia teren jest wspinaczkowy, wyposażony również miejscami w sztuczne ułatwienia. Od Batyżowieckiego Stawu już bez kasków, uprzęży, liny (zdjęte po przejściu najtrudniejszych fragmentów) turyści szlakiem udają się do Śląskiego Domu, by ostatecznie zorganizowanym transportem zjechać do Tatranskiej Polianki. Pierwsze zespoły do Tatrianskiej Polianki docierają około godz. 12 a następne kolejnymi zjazdami do punktu zbiórki. Po posileniu się, uzupełnieniu płynów grupa udaje się w drogę powrotną i wieczorem bezpiecznie dociera do Pszczyny.

  W czasie wycieczki turystom towarzyszyła ciepła, słoneczna pogoda oraz piękne widoki, przede wszystkim na Tatry Wysokie. Nasi przewodnicy nie tylko dbali o bezpieczeństwo i prowadzenie swoich zespołów, ale również opisywali okoliczne tatrzańskie szczyty. Dla wielu uczestników tej wycieczki był to pierwszy raz, kiedy mieli możliwość wspinania się w Tatrach, w 4-ro osobowych zespołach pod opieką przewodników wysokogórskich. Początkowe obawy bardzo szybko zostały przełamane a trud wędrówki wynagrodzony przez zdobycie szczytu oraz bezpieczne zejście z niego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za dbanie o bezpieczeństwo własne, jak i innych osób. Jako organizatorzy dokładamy wszelkich starań by organizowane przez nas wyjazdy były bezpieczne i realizowane zgodnie z odpowiednimi standardami i w ramach obowiązujących przepisów. Szczególne podziękowania należą się grupie słowackich przewodników wysokogórskich, z którymi nasz Klub współpracuje już kolejny rok a większość z nich jest czynnymi ratownikami Horskiej záchrannej służby (odpowiednik naszego TOPRu).

  Na kolejne wysokogórskie wyjścia zapraszamy już za rok. W planach jest tradycyjnie już Gerlach (2655m n.p.m.) oraz inne szczyty, termin uzależniony będzie od ilości chętnych i dostępności przewodników.

  Wycieczki o charakterze wysokogórskim planujemy organizować na razie przede wszystkim w okresie wakacyjnym. Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK”. Szczególnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy szkolne koła turystyczne – prosimy o kontakt, bo „wspólnie możemy więcej”. Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

  POWRÓT
  Skip to content