• Relacja – Budapeszt (Węgry) 27.04.2024r.


  27 kwietnia Klub Sportowo – Turystyczny “Diablak” zorganizował dla mieszkańców Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego wyjazd do stolicy Węgier – Budapesztu. Celem wycieczki było poznanie walorów historycznych i architektonicznych miasta.

  Budapeszt to największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju. Formalnie stworzony został z połączonych ze sobą miast Budy i Pesztu w latach 1872-1873.
  Dowiedzieliśmy się iż jest to jedna z największych metropolii Środkowej Europy i stanowi wielki ośrodek kulturalno-naukowy (liczne muzea, galerie, Akademie, Uniwersytety, liczne uczelnie) oraz turystyczno-uzdrowiskowy (posiada 10 łaźni leczniczych, liczne źródła mineralne oraz termalne) .
  Dzisiejszy Budapeszt podzielony jest na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Całym miastem zarządza Samorząd Stołeczny.

  Przyjeżdżając do Budapesztu w pierwszej chwili zachwyciło nas Jego niepowtarzalne położenie geograficzne, gdyż wyjątkowego charakteru dodają mu malownicze Wzgórza Budańskie, równina paszteńska i woda Dunaju.

  Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z naszym cudownym przewodnikiem, Panem Stanisławem, który przeprowadził nas spod: Muzeum Sztuk Pięknych, pod Pomnik Tysiąclecia na Placu Bohaterów skąd przeszliśmy pod City Park Ice Rink na dziedziniec Zamku Vajdahunyad . Po krótkim spacerze wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas pod Państwową Bibliotekę Szechenyiego skąd podążyliśmy na Wzgórze Zamkowe , zobaczyliśmy Pałac Sandora, gdzie trafiliśmy na zmianę warty straży. Udaliśmy się pod Kościół Macieja spod którego przeszliśmy pod Bazylikę św. Stefana. Korzystając z czasu wolnego, mogliśmy zapoznać się z tradycyjną kuchnią węgierską. Na sam koniec wybraliśmy się wspólnie w rejs po Dunaju, aby złapać najlepszą perspektywę na najbardziej przykuwające oko “wizytówki” Budapesztu.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.


  POWRÓT
  Skip to content