• Wycieczka Sky Bridge (Republika Czeska) – 08.06.2024r. – relacja


  W sobotę 8 czerwca Klub Sportowo-Turystyczny „DIABLAK” na prośbę Zarządu Osiedle Daszyńskiego w Pszczynie współorganizował dla mieszkańców 9oraz osób spoza osiedla) wycieczkę, której celem był “spacer w chmurach”. Dla wszystkich uczestników, zarówno tych starszych jak i dzieciaków była to niesamowita przygoda, która na długo zapadnie w ich pamięci.

  1. SPACER W CHMURACH
  Licząca przeszło 700 metrów długości ścieżka w chmurach na Dolni Moravie została zbudowana na zboczu góry Slamnik i “wije się” na wysokości 1116 m n.p.m . Ścieżka zbudowana została w wyjątkowo malowniczym miejscu, rozciąga się z niej widok na Masyw Śnieżnika i wijącą się w dole rzekę Moravy, dostrzeżemy z niej również pasmo Jesioników, Suchý vrch i piękne Karkonosze. Rozciągające się stąd widoki są wystarczającym powodem, by odwiedzić to niezwykłe miejsce.
  Ścieżka to nie tylko spacer drewnianym pomostem w górę. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, które opisują widoczne z pomostu miejsca, rodzaje chmur, a także historię okolicy.
  Poza wiedzą, czekają też na nas wyjątkowe przeżycia, aby jeszcze bardziej “oderwać się od ziemi” warto zejść z tarasu, na specjalną siatkę tzw. “kroplę”, rozpiętą na szczycie konstrukcji. To jednak atrakcja dla odważnych, gdyż nie wszyscy czują się dobrze znajdując się na wysokości 50 metrów od ziemi, nie mając pod stopami “solidnego oparcia”.

  2. SKY BRIDGE 721
  To najdłuższy most wiszący dla pieszych na świecie. Most łączy zbocza gór Slamník i Chlum i stanowi niejako połączenie między Górami Orlickimi i Jesionikami. Zawieszony jest nad zalesioną Doliną Młynicką, a najwyższy jego punkt znajduje się na wysokości 95 m i jednocześnie jest to 1116 m n.p.m. Został oddany do użytku w maju 2022 r., a budowano go przez 2 lata (ku naszemu zaskoczeniu nie ingerując zbytnio w otoczenie). Most utrzymuje 6 głównych lin nośnych i kilkadziesiąt lin wiatrowych o różnych średnicach. Turyści wędrują po chodniku o szerokości 1,2 m. Warto dodać, że most jest jednokierunkowy, powrót do schroniska Slaměnka, gdzie znajduje się wejście na most, odbywa się leśną ścieżką turystyczną (prawie płaską), która jest jednocześnie edukacyjnym Mostem Czasu.
  Gdy wróciliśmy do schroniska nasza grupa podzieliła się na dwie grupy, tą która postanowiła wrócić na dół kolejką i tą która wybrała się w ok 4km spacer.
  Gdy obie grupy dotarły na dół, zapakowaliśmy się do autokaru i udaliśmy się na kolejny punkt naszej wycieczki.

  3. Ołomuniec
  czyli historyczna stolic Moraw. Ołomuniec powstał jako ważny punkt na skrzyżowaniu szlaków handlowych :
  rzecznego łączącego Odrę poprzez Morawę z Dunajem (odnoga szlaku od Waregów do Greków) oraz transkontynentalnego wiodącego od Pragi poprzez Bramę Morawską, Kraków i Przemyśl do Kijowa. Rozległe ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach.
  Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (aktualnie w remoncie). Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz
  dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami.

  Po intensywnym 2godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się w podróż w kierunku Pszczyny.

  POWRÓT
  Skip to content