• Relacja z wycieczki do Adrszpraskich Skalnych Miast (Czechy) 15.06.2024


  15 czerwca zrealizowaliśmy dla Państwa na kolejną wycieczkę w Sudety. Tym razem odwiedziliśmy najsłynniejsze czeskie Skalne Miasto – we wsi Adršpach w górach Broumovskiej vrchoviny (odpowiedniku naszych Gór Stołowych).

  Wiek skalnego miasta szacuje się na 89 milionów lat. Kiedyś całe leżało na dnie praoceanu. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Na terenie Adršpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady. Całość porośnięta jest lasem. Przez labirynt form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna, nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych ścieżek, schodków z poręczami, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform.
  Legenda twierdzi, że skalne miasto jest dziełem rozgniewanych bogów, którzy ukarali mieszkańców starożytnych miast za to, że do bogatych czeskich miast wpuścili łupieżców. Bogowie rzucili klątwę na miasta, a ich mieszkańców zmienili w skały. Skalne miasta – takie jak Adrszpach – mają przypominać o zdradzie, której bogowie nie mogli wybaczyć.

  Pogoda wynagrodziła nam trudy podróży, co sprzyjało spacerowaniu w obszarze Narodowego Rezerwatu Przyrody Skał Adrszpraskoteplickich i zapoznanie z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi tegoż obszaru.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.

  Zapraszamy na najbliższe wyjazdy / zajęcia organizowane przez nasz klub :
  * 22.06.2024 – Tatry Dolina Pięciu Stawów i Morskie Oko
  * 28.06.2024 – zajęcia ze strzelectwa sportowego
  * 30.06.2024 – wycieczka rowerowa dookoła Jeziora Goczałkowickiego
  * 12.07.2024 – zajęcia na ściance wspinaczkowej ( dojazd we własnym zakresie)
  * 14.07.2024 – wycieczka rodzinna górsko-krajoznawcza w Beskid Śląski
  * 27.07.2024 – Tatry – Grań nad Bystrą i Kasprowy Wierch
  * 30/31.08.2024 – wschód słońca w Bieszczadach
  * 21.09.2024 – wycieczka górska – Tatry Bialskie ( Słowacja)
  * 28.09.2024 – wycieczka do Bratysławy

  POWRÓT
  Skip to content