• Narty czy snowboard? (artykuł sponsorowany)


  Narty czy snowboard? Dwie deski czy jedna deska? Z całą pewnością są to pytania, które zadaje sobie wiele osób każdej zimy, którzy planują postawić swoje pierwsze kroki na stoku. Dlatego też mając to na uwadze, postanowiłam sprawdzić w tym artykule, czy łatwiejsza jest nauka jazdy na nartach, czy na snowboardzie? Kto będzie czuł się lepiej na nartach, a kto na desce i który z tych sportów zimowych jest bezpieczniejszy?

  Każdy kto jeździ na nartach we Włoszech lub każdym innym zakątku europejskim słyszał o napięciu między narciarzami a snowboardzistami. Jedni uważają, że drudzy powodują niebezpieczeństwo z powodu przesuwania zbyt dużej ilości śniegu podczas jazdy. Jednak jest to taka sama przepychanka powielana przez dużą liczbę osób, na stoku nigdy nie spotkamy się z takimi przepychankami.

  Prawdą jest, że jednym z najczęstszych pytań, które dotyczą sportów zimowych, jest to, czy trudniejsza jest jazda na snowboardzie, czy na nartach? I tak, jeżeli dylemat narty czy snowboard dotyczy osób, które wcześniej nie uprawiały żadnych sportów zimowych, to w zasadzie poziom trudności nie ma tu żadnego znaczenia. Wspomnę również, że oba te sporty niosą ze sobą podobne korzyści. Między innymi pozwalają na poprawę kondycji i spalenie tkanki tłuszczowej. Są także świetnym treningiem dla mięśni nóg. Tak naprawdę dwiema głównymi różnicami pomiędzy narciarstwem zjazdowym a snowboardingiem jest zakres ruchów nóg, jak również pozycja, w jakiej zjeżdżamy. I tak jazda na snowboardzie to unieruchomione obie nogi i balansowanie tułowiem.

  Bardzo często dla osób początkujących właśnie taka pozycja jest bardzo nienaturalna. Dlatego też ma opinię trudniejszego sportu do opanowania. Może to być trudne, szczególnie dla osób, które już wcześniej jeździły na nartach i mają wyrobione zupełnie inne nawyki. Ale spokojnie już po kilku treningach na desce snowboardowej dyskomfort, powinien zniknąć, a upadków będzie coraz mniej. Jeśli zaś chodzi o narciarstwo zjazdowe to, obciąża zwłaszcza stawy kolanowe. Z tego też względu przed każdym wyjazdem na narty warto przygotować się fizycznie. Takie przygotowanie kondycyjne przyda nam się przy obu dyscyplinach. Warto też dodatkowo zadbać o wzmocnienie i uelastycznienie stawów i mięśni nóg. Ponadto przy wyborze dyscypliny nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa. Trudno tak naprawdę jest powiedzieć, czy bezpieczniejsze są narty, czy snowboard. Otóż wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Jeżeli zaś chodzi o jazdę na snowboardzie to w tym przypadku, jesteśmy narażeni głównie na upadki do przodu albo do tyłu. Zwłaszcza w początkowych fazach nauki. Owszem ryzyko kontuzji możemy zniwelować też, używając specjalnych rękawic snowboardowych z usztywnieniem nadgarstka. Natomiast przed bolesnym upadkiem na plecy, czy kość ogonową, ochronią nas specjalne szorty i protektor kręgosłupa, tak zwany żółw. Zaś w narciarstwie zjazdowym najbardziej narażone na kontuzje są kolana. Dlatego też dużą rolę w ochronie stawów kolanowych odgrywa wspomniane już przeze mnie wcześniej przygotowanie fizyczne. Takie wzmocnione mięśnie i ścięgna to najlepsza ochrona dla tych stawów.

  Podsumowując powyższy artykuł to osoby, które w przeszłości przechodziły kontuzje kolan i mają problemy ze stawami, powinny skłaniać się raczej do snowboardu. Choć oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa jazda na nartach także nie jest wykluczona.

  POWRÓT
  Skip to content