• Relacja z wycieczki do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu – 05.06.2023


  4 czerwca to faktycznie już kilka dni po Dniu Dziecka. Natomiast dokładnie z tej okazji w niedzielę Klub Sportowo-Turystyczny „DIABLAK” zorganizował wycieczkę rodzinną, której celem było zwiedzenie Sztolni Królowa Luiza. Dla wszystkich uczestników była to niesamowita przygoda, ukryta jest pod ulicami śląskiego, 170-tysięcznego Zabrza, w XIX-wiecznych, oryginalnych wyrobiskach górniczych. Fragment podziemnych wyrobisk grupa przebyła pieszo poznając niektóre aspekty związane z górnictwem a szczególnie z odwadnianiem wyrobisk górniczych. Następnie 1100 metrów przepłynęła łodziami unikatowym, podziemnym spływem. W trakcie zwiedzania fragmentu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej turyści, zarówno ci najmłodsi jak ci trochę starsi, poznali historię rozwoju górnictwa na Górnym Śląsku, zagrożenia jakie występują w górnictwie oraz wiele innych ciekawostek w tym legendy o Skarbniku, Utopku czy Beboku J. Po zwiedzenie sztolni wszyscy mieli możliwość zwiedzenia obiektów znajdujących się w strefie Carnall, gdzie do głównych atrakcji należy możliwość zobaczenie ponad stuletniej działającej maszyny parowej, będącej unikatem na skalę Europy. Chętni mieli również możliwość zdobycia szczytu – szczytu Szybu Carnall, skąd roztacza się panorama, na m.in. przemysłową część Zabrza, ale można także zobaczyć beskidzkie szczyty. 

  Po zakończeniu podziemnej przygody grupa udała się do Parku 12C, który stanowi przestrzeń gdzie przede wszystkim dzieci mogą w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas. Po około dwóch godzinach relaksu grupa udała się do Pszczyny, gdzie dotarła późnym popołudniem.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK”. Szczególnie chcielibyśmy zaprosić do współpracy szkolne koła turystyczne – prosimy o kontakt, bo „wspólnie możemy więcej”. Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

  Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania naszymi wycieczkami i imprezami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

  Wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdów i organizowanych imprez, już są lub będą dostępne na stronie klubu kstdiablak.pl

  Zapraszamy również do współpracy osoby mające pomysł na rozwijanie działalności KST „DIABLAK” poprzez wprowadzanie nowych elementów związanych z turystyką, rekreacją, sportem, kulturą – wystarczy zadzwonić lub napisać.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.

  POWRÓT
  Skip to content