• Relacja – Sky Bridge + Ołomuniec 28.10.2023r.


  To był kolejny udany wyjazd organizowany przez Klub sportowo – turystyczny “Diablak”. Wiadomo nie na wszystko jako organizatorzy mamy wpływ i tak było tym razem. Pogoda nam wczoraj nie sprzyjała. W drodze do Czech zaczął padać deszcz, który towarzyszył nam podczas całego przedpołudnia. Warunki były paskudne, oprócz deszczu, wiał silny porywisty wiatr, temperatura sięgała niecałych 5⁰C a widoczność góra 100m.

  SPACER W CHMURACH – Licząca przeszło 700 metrów długości ścieżka w chmurach na Dolni Moravie została zbudowana na zboczu góry Slamnik i “wije się” na wysokości 1116 m n.p.m . Choć nam nie było dane tego zobaczyć w powodu wczorajszych warunków atmosferycznych musieliśmy wytężyć naszą wyobraźnie i uwierzyć iż ścieżka zbudowana została w wyjątkowo malowniczym miejscu, rozciąga się z niej widok na Masyw Śnieżnika i wijącą się w dole rzekę Moravy, dostrzeżemy z niej również pasmo Jesioników, Suchý vrch i piękne Karkonosze. Ścieżka to nie tylko spacer drewnianym pomostem w górę. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, które opisują widoczne z pomostu miejsca, rodzaje chmur, a także historię okolicy. Poza wiedzą, czekają też na nas wyjątkowe przeżycia .Aby jeszcze bardziej “oderwać się od ziemi”, warto zejść z tarasu, na specjalną siatkę tzw. “kroplę”, rozpiętą na szczycie konstrukcji. To jednak atrakcja dla odważnych, gdyż nie wszyscy czują się dobrze, znajdując się na wysokości 50 metrów od ziemi, nie mając pod stopami “solidnego oparcia”.

  SKY BRIDGE 721 – To najdłuższy most wiszący dla pieszych na świecie. Most łączy zbocza gór Slamník i Chlum i stanowi niejako połączenie między Górami Orlickimi i Jesionikami. Zawieszony jest nad zalesioną Doliną Młynicką, a najwyższy jego punkt znajduje się na wysokości 95 m i jednocześnie jest to 1116 m n.p.m. Został oddany do użytku w maju 2022 r., a budowano go przez 2 lata (ku mojemu zaskoczeniu nie ingerując zbytnio w otoczenie). Most utrzymuje 6 głównych lin nośnych i kilkadziesiąt lin wiatrowych o różnych średnicach. Turyści wędrują po chodniku o szerokości 1,2 m. Warto dodać, że most jest jednokierunkowy, powrót do schroniska Slaměnka, gdzie znajduje się wejście na most, odbywa się leśną ścieżką turystyczną (prawie płaską), która jest jednocześnie edukacyjnym Mostem Czasu. Po spacerze ścieżką edukacyjną nasza licząca 92 osoby grupa rozłączyła się i część z nas zjechała kolejka linową w dół, część zeszła szlakiem.

  Aby trochę wynagrodzić naszym uczestnikom warunki pogodowe panujące podczas wyprawy, w drodze powrotnej udaliśmy się na szybki spacer po Ołomuńcu, czyli historycznej stolicy Moraw. Ołomuniec powstał jako ważny punkt na skrzyżowaniu szlaków handlowych: rzecznego łączącego Odrę poprzez Morawę z Dunajem (odnoga szlaku od Waregów do Greków) oraz transkontynentalnego wiodącego od Pragi poprzez Bramę Morawską, Kraków i Przemyśl do Kijowa. Rozległe ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami.

  POWRÓT
  Skip to content