• Relacja – “Dach Persji” Damavend – prelekcja Pana Bogdana Zwolińskiego 06.05.2024r.


  6 maja zaprosiliśmy Państwa na kolejną prelekcję organizowaną przez nasz Klub. Tym razem naszym gościem był Pan Bogdan Zwoliński, który zabrał Nas w fantastyczną podróż.

  „Ostatni król Persji” Damawand , zwany również „Dachem Persji” to góra o wysokości 5610m npm. Jest najwyższym szczytem Iranu i jednocześnie najwyższym, na dodatek czynnym wulkanem kontynentu azjatyckiego .

  Nasz prelegent przedstawił nam Iran jako kraj ludzi niezwykle gościnnych, życzliwych i otwartych na świat. To również kraj starożytnej cywilizacji perskiej, której pamiątki napotyka się niemal wszędzie (nawet na środku pustyni). Same góry zaś to oaza dzikiej przyrody i dramatycznych krajobrazów. Razem z naszym gościem odwiedziliśmy pałace szachów, muzea i meczety. Zatopiliśmy się w gwar i rozgardiasz teherańskiej ulicy, odwiedziliśmy bazary, na których kupić można chyba wszystko. Kolorystyka i bogactwo architektury, misternie wykonane detale przyprawiły nas o zawrót głowy. Słynne były i są nadal perskie dywany, które w czasach historycznych zaściełały podłogi zamków naszych królów i nie tylko…
  Nasz Gość opowiedział również o zdobyciu góry Damawand. Technicznie wejście na tego olbrzyma nie przedstawiało większych trudności . Jednak jego wysokość, zmienna pogoda i silne wiatry oraz trudności orientacyjne i brak infrastruktury sprawiły, że niewielu zachodnich turystów zdobyło jego wierzchołek .


  Dziękujemy Bogdanie za nadzwyczaj ciekawą prelekcję i ponownie zapraszamy na następną w okresie jesiennym.
  Dziękujemy również właścicielom Karczmy u Richarda , w której odbyła się nasza impreza.
  W imieniu KST Diablak zapraszamy na kolejne nasze prelekcje, wycieczki, ściankę wspinaczkową oraz inne imprezy. Dziękujemy za liczne uczestnictwo w naszych zajęciach.

  Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. W ramach współpracy korzystamy z otrzymanych dotacji na realizację zadań z zakresu sportu i turystyki.
  Jako organizatorzy cieszymy się z dużego zainteresowania naszymi wycieczkami i imprezami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

  POWRÓT
  Skip to content